Výstava - Haňovice (Obec Mikroregion Litovelsko)

 

Od 13. ledna 2012 v malém výstavním sále litovelského muzea probíhá výstava přibližující blízkou obec. Výstavy tohoto typu začalo muzeum Litovel připravovat již v minulosti a děje se tak pravidelně jednou za 2 roky. V roce 2006 byla představena obec Pňovice, v roce 2008 obec Mladeč (včetně místních částí Nové Zámky a Sobáčov) a v roce 2010 Bílá Lhota (včetně místních částí Červená Lhota, Hrabí, Hradečná, Měník, Nové Mlýny, Pateřín a Řimice).

 

Obcí představovanou v prvních měsících roku 2012, jsou Haňovice. Součástí obce je i místní část Kluzov. Zajímavostí zde najdeme nespočet. Výběr toho nejatraktivnějšího je soustředěn do litovelského muzea.

Ve výstavním sále se návštěvník seznámí s historií i současností obce, mateřskou i základní školou, hospodou, sladovnou, pivovarem, zámkem, mysliveckým sdružením, rybářským spolkem, nemovitými kulturními památkami, občanským sdružením Haňovští, obecními i spolkovými kronikami, řemeslníky a živnostníky, sběrateli a modeláři, sborem dobrovolných hasičů, Sokolem, umělci a ochotníky, fotbalisty apod.

Dominantní scénu výstavy tvoří Kluzovské hody, ojedinělá akce v celém Olomouckém kraji.

Pro veřejnost je výstava otevřena denně od středy do neděle od 9 do 16 hodin do 8. dubna 2012.

Muzeum Litovel v tomto výstavním projektu bude pokračovat i v dalším období. Už teď vytipovává obec z Mikroregionu Litovelsko, které by nabídlo možnost vlastní prezentace na počátku roku 2014.

Mgr. Robert Najman

pracovník Muzea Litovel