Textilní řemeslná sobota

Textilní řemeslná sobota zahájila novou výstavu v muzeu

V sobotu 21. ledna odpoledne se ve vnitřních prostorech muzea konala akce v duchu textilních řemesel a technik, která zároveň zahájila výstavu „Paličkovaná krajka“.  Překrásnou tvorbu Spolku ručních řemesel Mohelnice můžete v muzeu vidět do 26. března.

 Video z akce:http://youtu.be/hoJJkYXV108


Náročnost paličkování na akci představila členka Spolku r. ř. Mohelnice V. Jirásková. Další jeho členky: J. Hloušková a M. Rychlíková se věnovaly strojnímu i ručnímu patchworku.

Mohelnický spolek si připravil také zpestření programu ve formě módní přehlídky, kde modelky v černém daly vyniknout jemnosti krajek.

 

Z dalších ručních prací zde předvedla J. Čechová z Litovle volnočasové háčkování a pletení. Mnoho háčkovaných a pletených věcí přivezla L. Pavelková z Olomouce. Hanáckou výšivku ukázala A. Gregorová z Tršic, která se věnuje vyšívání krojových součástí, zejména stuh. Archaická řemesla ruční tkaní na hřebenovém stávku a předení vlny na kolovrátku probudili k životu člen a členky Svobodné stráže moravskoslezské. Tkadlena Martina ze spolku Oldwomen (Staruchy), kterou běžně zastihnete v dílně na Fortu v Křelově, ukázala možnosti vzoru na tkalcovském stávu s více listy. Pod jejím vedením si návštěvníci zkusili přitkát pár řádků útku jednoduché plátnové vazby na stávku s pevným listem. Ojedinělou techniku vyšívání rybí šupinou předvedla kloboučnice paní M. Mazánková z Nasobůrek.

 

Prostor v přízemní dílně byl již tradičně věnován dětem, které tkaly na jednoduchém rámu, háčkovaly, přišívaly knoflíky nebo vyšívaly na plátýnko. Kromě toho si děti vybarvovaly polštáře, což pro ně připravila švadlena O. Kulhánková ze Žďáru nad Sázavou a k tomu nabízela jí šitý dětský textil a plátěné tašky. Návštěvnost byla sice slabší než před měsícem na Oživlá řemesla, za to Textilní sobota přitáhla do muzea nové tváře, které zaujalo právě téma akce.

 

litovelští muzejníci