MUZEUM LITOVEL OCENĚNO V NÁRODNÍ SOUTĚŽI MUZEÍ

Muzeum Litovel získalo zvláštní ocenění za Muzejní počin roku 2015 s projektem "Zpřístupnění půdní vestavby a zřízení nového depozitáře Muzea Litovel". 

Muzeum Litovel se začátkem roku 2016 přihlásilo do XIV. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis. Přihlášeno bylo celkem 80 projektů, z toho 30 v kategorii Muzejní výstava roku, 32 v kategorii Muzejní publikace roku a 18 v kategorii Muzejní počin roku. Právě do této kategorie přihlásili litovelští muzejníci projekt „Zpřístupnění půdní vestavby a zřízení nového depozitáře Muzea Litovel“.

Mimořádně silnou konkurencí se blýskla jinak početně nejmenší soutěžní kategorie Muzejní počin roku. Sedmičlenná porota v čele s ředitelem Technického muzea v Brně Vlastimilem Vykydalem najezdila tisíce kilometrů po muzeích celé České republiky. Naši kulturní instituci navštívila začátkem března a zde si prohlédla prostory depozitáře i nové výstavní prostory v podkroví muzea.

Porotci měli velký problém vybrat jen desítku nejlepších projektů do druhého kola hodnocení a o konečném pořadí rozhodovaly minimální rozdíly. Vysoká kvalita soutěžních projektů a jejich mimořádná vyrovnanost nakonec vedla porotu k návrhu udělení dvou zvláštních ocenění v této kategorii. Ministerstvo kultury České republiky, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. a Český výbor ICOM (Mezinárodní rada muzeí) jej udělily také Muzeu Litovel.

Cenu jsme převzali ve středu 18. května 2016 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze u příležitosti Mezinárodního dne muzeí jako jediné muzeum v Olomouckém kraji a také jako nejmenší z přihlášených muzeí. Starosta města Zdeněk Potužák, vedoucí Muzea Litovel Zdeňka Frištenská a Robert Najman sklidili na jevišti Smetanovy síně Obecního domu v Praze ovace od přítomných osobností naší kulturní a především muzejní veřejnosti.

Navštivte nás a sami pak můžete posoudit rozhodnutí poroty…