>
>

Skupinové prohlídky objednávejte na tel.  585 341 465. Děkujeme. 

Řemesla

formou stylizovaných dílen představena ruční práce našich předků

Frištenský

život, kariéra i odkaz výrazné sportovní osobnosti se vztahem k Litovli

Gramofony

záznam a zpětná produkce hudby, historie a současnost litovelské výroby gramofonů

PROBOUZENÍ NETOPÝRŮ

Probouzení netopýrů
Anotace:Prohlídky jeskyní se zaměřením na netopýry.
Místo konání:Javoříčské jeskyně
Datum konání:25.3.2023 od 10:00 hodin, od 13:00 hodin
Tematická kategorie:Příroda, ekologie
Více informací na:https://www.caves.cz/jeskyne/javoricske-jeskyne

Podrobný popis:

Chcete se dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech? Zajímá vás, jak vypadá odborný výzkum těchto zajímavých nočních létajících savců? Chcete vidět netopýra zblízka? 

Správa jeskyní České republiky ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů (www.ceson.orga Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR zve na tematicky zaměřené prohlídky Javoříčských jeskyní na Olomoucku.

Netradiční prohlídka jeskyně s průvodcem seznámí s množstvím zajímavostí ze života těchto tajemných živočichů. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr. 

Akce se koná za každého počasí. Je dobré nezapomenout na teplé oblečení.
V jeskyních je 8 °C a zájemci tam stráví necelé dvě hodiny. 
Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídky předem objednat
na tel. čísle 730 575 924 nebo e-mailem: javoricko@caves.cz 

Vhodné pro dospělé a odrostlejší děti (6+). 

Javoříčské jeskyně jsou v současnosti největším známým zimovištěm netopýrů a vrápenců celé České republiky. Odborníci létající savce v podzemí pod národní přírodní rezervací Špraněk systematicky monitorují přes 30 let - od roku 1989. První zmínka o netopýrech v této lokalitě pochází od pražského zoologa – entomologa a zakladatele chiropterologie Friedricha A. Kolenatiho z roku 1856. Popisuje, že mu netopýry z „vápencové jeskyně u Bouzova“ 16. ledna dodal lesní geometr Schrodt. (Další informace: www.casopis.ochranaprirody.cz/vyzkum-a-dokumentace/monitoring-letounu-v-javoricskem-krasu-probiha-souvisle-jiz-30-let) 

V uplynulém roce 2022 si téměř šestikilometrové jeskyně s bohatou běloskvoucí výzdobou blízko hradu Bouzova, z nichž 790 metrů je přístupno turistům, prohlédlo 39 768 návštěvníků. Během března průvodci zvou ve všední dny na dvě prohlídky – v 10:00 a v 13:00. Od 1. dubna začne hlavní sezona, kdy bude otevřeno od úterý do neděle od 10:00 do 16:00.  

Obdobně ve všední dny v 10:00 a v 13:00 mají v březnu otevřeno i nedaleké Mladečské jeskyně v národní přírodní památce Třesín u Litovle.

Příloha

litovel knihovna mikroregion icko klub Revuca do muzea Museumcz Asociace