Skupinové prohlídky objednávejte na tel. 585 341 465. Děkujeme.
formou stylizovaných dílen představena ruční práce našich předků
život, kariéra i odkaz výrazné sportovní osobnosti se vztahem k Litovli
záznam a zpětná produkce hudby, historie a současnost litovelské výroby gramofonů
Litovelská řemesla 1. poloviny 20. století
![]()
První expozice současného Muzea v Litovli byla otevřena v roce 2005 a od té doby tvoří stěžejní část stálé nabídky muzea. Prezentuje nástroje, řemeslné postupy a hotové výrobky nejrůznějších litovelských profesí – řezbáře, kováře, ševce, sedláře, cukráře, kadeřnice, řezníka, pradlenky, švadlenky a dalších, které tvořily nedílnou součást života našich předků, a s přibývajícími léty je stále poutavější a důležitější svou vypovídací hodnotou. Dnešní děti často s údivem hledí na způsob, jakým se dříve připravovala zmrzlina, žehlilo prádlo, zpracovávalo železo nebo podbíjely boty.
Gustav Frištenský
![]()
Expozice věnující se významné litovelské osobnosti provází návštěvníky jak historií – životním příběhem Gustava, jeho přátel a rodiny, tak současností – zápasnické spolky, Pivovar Litovel, socha v životní velikosti před sokolovnou a podobně. Jsou zde k vidění originály ocenění a posilovacích zařízení, s nimiž Gustav pravidelně cvičil. Některé z předmětů si mohou návštěvníci dokonce sami vyzkoušet a poměřit tak svoji sílu s Gustavem.
Od mechanického hracího strojku k modernímu gramofonu
![]()
Expozice v podkroví Muzea Litovel byla otevřena současně s expozicí o Gustavu Frištenském. Vystavené hrací strojky a přístroje představují období před vynálezem gramofonu na konci 19. století. Zahrnují nejen výrobky, ale také média a informace o principu fungování. Součástí nabídky jsou i interaktivní prvky, např. v podobě dotykové obrazovky s videozáznamy, které umožňují poslech oblíbených melodií našich předků.
Přehled výstav 2004-2022
![]()
Muzeum Litovel bylo slavnostně otevřeno 11. září 2004. V prvních letech byly v muzeu k vidění faksimile největší rukopisné knihy světa Codex gigas nebo Portolánový (námořní) atlas z roku 1563. Často se v muzeu připomínají kulatá výročí místních spolků, podniků a institucí (hasiči, TJ Sokol, Papcel, cukrovar aj.). Našim posláním je také prezentace soukromých sběratelů zejména z regionu (sbírka ořezávátek z Choliny, novoročenek, pivních suvenýrů, odborné i dětské literatury, kulatých pohlednic a dalšího sběratelského materiálu). V repertoáru krátkodobých výstav se najde místo i pro komerční putovní výstavy jako "Stopa, vyřeš zločin" aj. Od roku 2006 ob rok představujeme jednu obec Mikroregionu Litovelsko.
Velký ohlas měly výstavy "Káva, jak ji neznáte" v r. 2016, "Výpravy za litovelskou archeologií" v r. 2019. Děti velmi bavila výstava "Stavebnice Lego, hračka nebo hobby?" (2012), "Merkur - legendární stavebnice" (2014/2015) a zejména děvčata zajímala výstava "Panenky Barbie" (2017/2018). Mezi dětmi probudily pozitivní ohlasy výstavy "Když jsem já sloužil to první léto" a "Stavebnice SEVA" (2022).
Fotogalerii k proběhlým výstavám a jiným akcím najdete v Kronice událostí v sekci "O muzeu".
Otevírací doba muzea: říjen - květen ST - NE : 9:00 až 16:00 červen - září | Adresa: Smyčkova 795, 78401 Litovel |