Skupinové prohlídky objednávejte na tel. 585 341 465. Děkujeme.
formou stylizovaných dílen představena ruční práce našich předků
život, kariéra i odkaz výrazné sportovní osobnosti se vztahem k Litovli
záznam a zpětná produkce hudby, historie a současnost litovelské výroby gramofonů
Muzeum Litovel otevírá nově upravené podkroví budovy bývalé městské střelnice, v němž byly zřízeny moderní výstavní prostory. Při prohlídce muzea tak může návštěvník shlédnout mimo stávající expozici „Litovelská řemesla 1. poloviny 20. století“ v prvním patře také dvě nové expozice v patře druhém. Jde o dlouhodobou instalaci věnující se vývoji záznamu zvuku nazvanou „Od mechanického hracího strojku k modernímu gramofonu“ a expozici o významné litovelské osobnosti nesoucí v názvu její jméno „Gustav Frištenský“.
Hudba fascinuje lidstvo od nepaměti, proto se velice záhy setkáváme s prvními pokusy o její záznam a zpětnou produkci. Nová expozice se věnuje mimo jiné právě těmto prvním přístrojům - mechanickým hracím strojkům, skříňkám a flašinetům. Jejich oblíbenou, avšak jednoduchou hudební produkci nahradil až vynález gramofonu a gramofonových desek, které bylo možno vyměňovat a přehrávat tak větší množství skladeb.
Výroba gramofonů má v Litovli dlouholetou tradici spojenou s podnikem Tesla, kde se gramofony vyráběly přes 40 let. V expozici je tak možné spatřit postupující technický vývoj starších a novějších řad produktů Tesla. V současné době tato tradice pokračuje díky firmě SEV (Speciální elektrotechnická výroba), která vyrábí nejmodernější gramofony.
Kurátor výstavy: Mgr. Robert Najman
Nová expozice se věnuje nejen poutavému životnímu příběhu světoznámého zápasníka Gustava Frištenského, ale seznamuje nás také se členy jeho rodiny a okruhem přátel. Frištenský se narodil v roce 1879 v Kamhajku u Kolína jako jeden ze sedmi sourozenců a zemřel 4. dubna 1957 v Litovli, kde je také pohřben.
Za svůj život vybojoval neuvěřitelné množství zápasů a ten úplně poslední v úctyhodných 72 letech. Celý život vynikal velkou fyzickou silou, pevnou morálkou a také velkým vlasteneckým cítěním. Nejen proto se vypracoval na jednoho z nejslavnějších českých zápasníků v historii.
Kurátor výstavy: Mgr. Zdenka Frištenská
Otevírací doba muzea: říjen - květen ST - NE : 9:00 až 16:00 červen - září | Adresa: Smyčkova 795, 78401 Litovel |