>
>

Skupinové prohlídky objednávejte na tel.  585 341 465. Děkujeme. 

Řemesla

formou stylizovaných dílen představena ruční práce našich předků

Frištenský

život, kariéra i odkaz výrazné sportovní osobnosti se vztahem k Litovli

Gramofony

záznam a zpětná produkce hudby, historie a současnost litovelské výroby gramofonů

Ocenění Muzea Litovel   18  5  2016

Muzeum Litovel získalo zvláštní ocenění za Muzejní počin roku 2015 s projektem "Zpřístupnění půdní vestavby a zřízení nového depozitáře Muzea Litovel". 

Muzeum Litovel se začátkem roku 2016 přihlásilo do XIV. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis. Přihlášeno bylo celkem 80 projektů, z toho 30 v kategorii Muzejní výstava roku, 32 v kategorii Muzejní publikace roku a 18 v kategorii Muzejní počin roku. Právě do této kategorie přihlásili litovelští muzejníci projekt „Zpřístupnění půdní vestavby a zřízení nového depozitáře Muzea Litovel“.

Mimořádně silnou konkurencí se blýskla jinak početně nejmenší soutěžní kategorie Muzejní počin roku. Sedmičlenná porota v čele s ředitelem Technického muzea v Brně Vlastimilem Vykydalem najezdila tisíce kilometrů po muzeích celé České republiky. Naši kulturní instituci navštívila začátkem března a zde si prohlédla prostory depozitáře i nové výstavní prostory v podkroví muzea.

Porotci měli velký problém vybrat jen desítku nejlepších projektů do druhého kola hodnocení a o konečném pořadí rozhodovaly minimální rozdíly. Vysoká kvalita soutěžních projektů a jejich mimořádná vyrovnanost nakonec vedla porotu k návrhu udělení dvou zvláštních ocenění v této kategorii. Ministerstvo kultury České republiky, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. a Český výbor ICOM (Mezinárodní rada muzeí) jej udělily také Muzeu Litovel.

Cenu jsme převzali ve středu 18. května 2016 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze u příležitosti Mezinárodního dne muzeí jako jediné muzeum v Olomouckém kraji a také jako nejmenší z přihlášených muzeí. Starosta města Zdeněk Potužák, vedoucí Muzea Litovel Zdeňka Frištenská a Robert Najman sklidili na jevišti Smetanovy síně Obecního domu v Praze ovace od přítomných osobností naší kulturní a především muzejní veřejnosti.

Navštivte nás a sami pak můžete posoudit rozhodnutí poroty… 

GLORIA MUSAEALIS

Ocenění Muzea Litovel   18  5  2016

Ocenění Muzea Litovel 18 5 2016

 
GLORIA MUSAEALIS   OBECNÍ DŮM   18 5 2016

GLORIA MUSAEALIS OBECNÍ DŮM 18 5 2016

 
SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ GLORIA MUSAEALIS

SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ GLORIA MUSAEALIS

 
SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ (2)

SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ (2)

 
SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ (1)

SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ (1)

 
 
litovel knihovna mikroregion icko klub Revuca do muzea Museumcz Asociace